Prezentacja

Słowacja

Słowacja to niewielki kraj, którego większą część zajmują Karpaty. Z uwagi na ukształtowanie geologiczne oraz specyficzną przyrodę i kulturę w ostatnich latach niezwykle rozwinęła się tam turystyka.  Słowacja nadaje się doskonale zarówno do weekendowych wypadów rodzinnych, trampingu z przyjaciółmi, a także tygodniowej wycieczki autokarowej z grupą zorganizowaną. Niewątpliwym atutem Słowacji jej przyroda i przepiękne krajobrazy, które podziwiać można zarówno latem, jak i zimą.

 

Wschodniosłowacki BARDEJOV - jedno z najstarszych miast słowackich. Drugie miasto Słowacji wpisane na Listę światowego dziedzictwa przyrodniczego i kulturalnego UNESCO. Urokliwość Bardejova potęguje dodatkowo fakt, że jest on wkomponowany w piękny okoliczny pejzaż z mnóstwem atrakcji turystycznych. Na południowo-wschodnim zboczu fliszowego Masywu Busowej leży w spokojnej dolinie Potoku Bardowskiego. O Bardejovie mówi się, że jest najbardziej gotyckim miastem na Słowacji. Jego centrum tworzy kompleks zabytkowych budynków, który otacza niemalże równoległy ciąg miejskich murów obronnych. Wyjątkowy widok Bardejova z lotu ptaka można podziwiać z olbrzymiej nowogotyckiej wieży kościelnej.

Do najważniejszych atrakcji turystycznych Bardejova należą:
  • Bazylika św. Egidia - trzyczęściowa bazylika z pocz. XV w. Najcenniejszą częścią wnętrza bazyliki jest unikalny zestaw jedenastu skrzydłowych ołtarzy z lat 1460-1520, które stoją na swoich pierwotnych miejscach do dzisiejszych dni. Główny ołtarz św. Egidia jest nowogotycki i czteroskrzydłowy z roku 1878.
  • Rynek miejski – jest centralnym miejscem historycznego miasta, wyłożony kamieniami z rzek, zabudowany szeregiem starodawnych kamienic mieszczańskich z typowymi szczytowymi fasadami z okapami ze śladami renesansu i gotyku. W centrum rynku stoi  dawny ratusz miejski z początku XVI wieku. W gmachu historycznego ratusza umieszczono ekspozycję zatytułowaną "Historia miasta – wolne miasto królewskie".
  • W domu nr 27 jest wystawiony największy zbiór zabytkowych ikon na Słowacji.
  • Ratusz miejski - charakterystyczna budowla na środku rynku miejskiego. Powstał w latach 15005-1511. Najcenniejszymi częściami ratusza są detale architektoniczne - portale, elementy dekoracyjne na szczytach, wejściowy arkier, schody, malowidła na ścianach, sufit drewniany w sali uroczystościowej w ratuszu, jak i malowane herby i napisy. W ratuszu mieści się  Muzeum Okręgu Šariš. Ratusz to najstarszy zabytek renesansowy na Słowacji. 
  • Mury obronne - bardejovski system murów obronnych był jednym z najdoskonalszych oraz najbardziej zachowanych miejskich gotyckich murów, które broniły miasta już w czasach średniowiecza. Najstarsza wzmianka o powstaniu ogrodzenia pochodzi z roku 1352. W XVI w. mury obronne zostały wzmocnione basztami. Największa z nich to baszta "Gruba", inne baszty to: Praszna, Duża, Czerwona, Dolna, Prawo kątowa, Renesansowa, Archiwa, Poligonalna, Szkolna i Klasztorna.
  • Uzdrowisko Bardejovské Kúpele - należy do najbardziej znanych i najczęściej odwiedzanych uzdrowisk słowackich. BardejovskéKupele, w których łączy się piękno z kulturą i pamiątkami historycznymi, oferuje klientom nie tylko zabiegi lecznicze, ale również bogate życie kulturalne i towarzyskie. Znamienitymi gości uzdrowiska byli m.in.: cesarz Józef II, księżniczka Maria Luiza , car Aleksander I, cesarzowa Elżbieta "Sissi".
  • Inne zabytki, przykładowo: Dom mieszczański Gantzughof, Dom kata, Kościół Ewangelicki wyznania augsburskiego,  Klasztor franciszkanów oraz kościół św. Jana Chrzciciela, Kościół greckokatolicki, Komplet byłych łazienek żydowskich, synagogi.